Siirry sisältöön
Finansiärer:
Perspektiv

Alger – en framtidens vattenbruksprodukt i Finland

Odling av alger och cyanobakterier och de härrörande produkterna är föremål för mycket prat och skrivande för närvarande. Det finns också ett överflöd av relaterad grund- och tillämpad forskning runt om i världen. I Finland kommer vi knappast att kunna njuta av inhemska ätbara makroalgprodukter under de närmaste åren.

Perspektiv

Sjöfartsnäringens speciella betydelse för Åland

Sedan urminnes tider har åländska handelsmän seglat omkring på Östersjön, men det var först efter Krimkrigets slut år 1856 som sjöfarten tog fart och man började bygga egna fartyg på enkla skeppsvarv.

Perspektiv

Åland – ett självstyrt örike

Åland är en självstyrd del av republiken Finland. Därför har Åland sitt eget parlament som heter lagtinget, och sin regering, Ålands landskapsregering. Självstyrelsen ger ålänningarna rätt att stifta egna lagar.